Angliavandeniai – cheminės medžiagos, kurios aprūpina organizmą energija, tausoja baltymus ir riebalus, viena iš organizmo ląstelių sudedamųjų dalių. Jų gausu mūsų kasdieniame maisto racione esančiuose produktuose, tai lengviausiai pasisavinamas energijos šaltinis. Angliavandeniai, gauti su maistu, iš karto panaudojami tenkinti organizmo energines reikmes. Angliavandenių perteklius dažniausiai virsta riebalais ir kaupiasi riebaliniame sluoksnyje. Jūsų mitybos plane angliavandenių kiekis yra subalansuotas ir atitinka visas dienos normas, todėl jų perteklius neatsidės riebaliniame sluoksnyje.
Baltymai – iš aminorūgščių sudarytos makromolekulės. Baltymai įeina į ląstelių ir audinių sudėtį, jie formuoja ląstelių ir audinių veiklą, reguliuoja normalią organizmo veiklą, kovoja su infekcijomis, atlieka sudėtingas chemines reakcijas ir kita. Tai pati svarbiausia medžiaga, atkurianti ir keičianti pasenusias ląsteles naujomis. Kasdien reguliariai vartojami baltymai užtikrina geresnę medžiagų apykaitą. Jei su maistu gaunama per mažai baltymų, sulėtėja vaikų vystymosi ir augimo procesai, o suaugusiųjų organizme įvyksta daug neigiamų pokyčių: silpnėja imunitetas, organizmas pradeda gaminti per mažai antikūnų, gali išsivystyti uždegiminiai procesai. Jūsų mitybos plane baltymų kiekis yra subalansuotas ir atitinka visas dienos normas.
Benedikto kiaušinis – populiarus velyvųjų savaitgalio pusryčių patiekalas, kilęs iš Jungtinių Amerikos Valstijų. Paruoštas iš paskrudintos angliškos bandelės, be lukšto virto kiaušinio, kumpio ir olandiško (angl. hollandaise) padažo.
Bolivinė balanda (kynva) – puikus baltymų šaltinis, turi daug skaidulų. Grūdai būna šviesūs ir tamsūs, puikus pakaitalas ryžiams ir kvietinėms kruopoms. Galima įsigyti daugelyje maisto prekių, sveikų ir ekologiškų produktų bei internetinėse parduotuvėse.
Chia (ispaninio šalavijo) sėklos – puikus baltymų šaltinis, tinka daiginti, galima dėti į daugelį receptų, desertus, kokteilius, nepakeičia patiekalų skonio. Galima įsigyti daugelyje maisto prekių, sveikų ir ekologiškų produktų bei internetinėse parduotuvėse.
Drakono vaisius (Pitaya) – tai avietinės spalvos, obuolio dydžio vaisius. Perpjovę perpus išvysite baltą arba rausvą sultingą vaisiaus vidų, nusagstytą smulkių sėklyčių. Vaisiaus skonis gana švelnus, šiek tiek primena kivi. Sudėtyje yra B – B1, B2 ir B3 grupės vitaminų, geležies, kalcio, fosforo, baltymų, niacino ir vitamino C. Drakono vaisius padeda reguliuoti žarnyno darbą ir pašalina šlakus bei toksinus, turi priešuždegiminių savybių,
E – tai cheminės medžiagos, dedamos į maisto produktus, siekiant išlaikyti, sustiprinti, susilpninti tam tikras maisto produkto savybes ar pridėti papildomų, pvz., pakeičia skonį, kvapą, išvaizdą. Kai kurie natūralūs ar sintetiniai maisto priedai naudojami nuo senovės, tarkim, actas valgomoji druska ir sieros dioksidas buvo naudojami vyndarystėje. XX a. antroje pusėje vystantis maisto pramonei, pradėta naudoti daug naujų sintetinių maisto priedų.
Ekologiškas – draugiškas aplinkai ir žmogui. Tokiu epitetu apibūdinami maisto produktai, kurie gamybos ar vartojimo metu mažiau kenkia žmogui ir jo aplinkai, nei ne ekologiški produktai. Ekologiniame žemės ūkyje draudžiama naudoti įprastiniame žemės ūkyje leistinas sintetines trąšas, pesticidus ir sintetinius maisto priedus.
Fermentinis sūris – brandintas, kietas sūris, brandinamas nuo dviejų mėnesių iki daugybės metų. Fermentinis sūris yra labai riebus, daug baltymų, vitaminų ir mineralų turintis produktas. Galima įsigyti daugelyje maisto prekių parduotuvių.
Ghi sviestas – gaminamas iš pieno dalelių pašalinus priemaišas, todėl tinka netoleruojantiems laktozės. Išlaiko puikų sviesto skonį, net kepant orkaitėje, išsaugo naudingas medžiagas, neišskirdamas laisvųjų radikalų. Šiame svieste yra daug naudingų riebalų rūgščių, gausiai praturtintų vitaminais, tad jis yra tikras antioksidantų šaltinis. Dėl stabilumo, kai kurie mišiniai su šiuo lydytu sviestu gali būti tinkami vartoti labai ilgai ir tam nereikia jo užšaldyti. Galima įsigyti daugelyje maisto prekių, sveikų ir ekologiškų produktų bei internetinėse parduotuvėse.
Gliutenas arba glitimas (angliškai „gluten“) – tai apibendrintas baltymų pavadinimas, esančių kviečiuose, rugiuose ir miežiuose. Gliutenas yra tarsi klijai, kurie padaro tešlą lengvai minkomą, kočiojamą ir neleidžia jai byrėti. Glitimas turi du baltymus: gliuteniną ir gliadiną, kurie yra susijungę su krakmolu, kai kurių grūdų endospermose (kviečių, miežių, rugių). Šie baltymai yra netirpūs, todėl gali būti išskiriami išplaunant susijusį krakmolą.
Granatai – jie padeda kovoti su anemija. Granatmedžio vaisiaus sėklos itin naudingos ipertenzikams, nes labai švelniai, palaipsniui mažina arterinį kraujo spaudimą, o vaisiaus viduje esančios baltos pertvaros, išdžiovintos ir įdėtos į arbatą, padeda nuraminti nervų sistemą, atsikratyti nerimo, sureguliuoti nakties miegą. Prinokusio granato žievelėje yra alkaloidų peltjerino, izopeltjerino ir metilizopeltjerino, pasižyminčių stipriu antiparazitiniu poveikiu, slopina uždegimus. Sėklos yra valgomos, naudojamos gaminant įvairius patiekalus. Jų deda į ledus, išplaka su grietinėle, iš jų gamina desertus ar apibarsto sėklelėmis salotas. Iš granatų sulčių gamina įvairius gėrimus, sirupus, tirštus padažus. Galima įsigyti maisto prekių parduotuvėse ir lauko prekyvietėse.
Gražgarstė (rukola) – lapinė salota, prieskoninis ir vaistinis augalas. Kadangi yra giminingas garstyčiai, todėl, kaip ir jos, lapuose yra daug garstyčių aliejaus ir vitamino C. Iš jų galima paruošti vitaminais praturtintas salotas, jais galima paskaninti padažus ir varškę. Sėklos vartojamos kaip ir garstyčių grūdeliai, jų dedama į konservuojamas daržoves, iš jų taip pat gaminami aliejai. Gražgarstė pasižymi antibakteriniu poveikiu ir skatina virškinimą. Galima įsigyti kai kuriose maisto prekių parduotuvėse ir lauko prekyvietėse.
Gvakamolė – susideda iš avokadų minkštimų, apšlakstytų citrinos arba žaliosios citrinos sultimis. Taip pat dedami smulkiai supjaustyti ir nulupti pomidorai, svogūnas, kiti prieskoniai. Paprastai valgomas kaip garnyras su mėsos patiekalais, taip pat gali būti dedamas į tortiliją arba valgomas su kukurūzų traškučiais.
Haloumi sūris – tai baltas, pusiau kietas sūris, pagamintas iš karvės, avies, ožkos pieno arba jų mišinio. Gana sūrus, aštrokas, pikantiškas. Halloumi sūris idealiai tinka skrudinimui ar kepimui grilyje, nes skirtingai nuo kitų sūrių rūšių, jis išlaiko savo formą.
Humusas – avinžirnių užtepėlė arba avinžirniai bei tahinis – sezamų sėklų pasta. Patiekalas gaminamas virtus avinžirnius sutrinant iki vientisos masės kartu su tahiniu, druska, kuminu, šlakeliu alyvuogių aliejaus ir citrinų sulčių. Humusas yra be galo maistingas ir naudingas sveikatai patiekalas: jis turi daug geležies, vitamino C, B6 ir folio rūgšties, yra puikus proteino, skaidulų ir kalio šaltinis. Galima pasigaminti patiems arba įsigyti kai kuriose maisto prekių, sveikų ir ekologiškų produktų bei internetinėse parduotuvėse.
Juodieji ryžiai – vertinami dėl švelnaus riešutų skonio, minkštos tekstūros, sodriai violetinės spalvos, o ypač dėl savo maistinės vertės, jie naudingesni už baltuosius ryžius dėl išsaugotos išorinės luobelės, kurioje gausu vitaminų, mineralų ir antioksidantų. Kaip ir rudieji ryžiai, juodieji yra viso grūdo ryžiai, išsaugoję visas maistingąsias medžiagas, tačiau lenkia ruduosius antioksidantų gausa. Juodųjų ryžių luobelėse yra itin didelis skaidulinių medžiagų ir mineralų kiekis. Šie ryžiai naudojami košių, pudingų, salotų, daugiaryžių, sušių ritinėlių gaminimui, iš jų gaminami makaronai, krekeriai, tradicinė juodųjų ryžių duona ar pyragai. Galima įsigyti kai kuriose maisto prekių, sveikų ir ekologiškų produktų bei internetinėse parduotuvėse.
Kajeno pipiras – jų ankščių pertvarose yra alkaloido kapsicino, kuris pipirams suteikia ne tik aitrumo, bet ir pagerina virškinamojo trakto darbą. Kajeno pipirais patariama skaninti keptus, virtus ir troškintus mėsos patiekalus, mėsos padažus bei žuvies ir daržovių patiekalus. Kajeno pipiras – puikus organizmo detoksikacijos įrankis, kadangi augalas stimuliuoja kraujotaką, mažina kūno rūgštingumą, atveria kapiliarus bei reguliuoja cukraus kiekį kraujyje. Be to, prieskonis padeda iš virškinamojo trakto pašalinti bakterijas ir toksinus, o pakeldamas kūno temperatūrą, kartu greitina medžiagų apykaitą. Tyrimai rodo, jog ryte suvartojamas nedidelis Kajeno pipiras slopina apetitą, todėl per dieną suvartojama mažiau maiso, padeda palaikyti burnos sveikatą ir užkirsti kelią daugybei dantenų ligų, kadangi šis pipiras efektyviai malšina uždegimą bei skausmą.
Kalafioras (žiedinis kopūstas) – ne tik labai maistinga, bet ir skani daržovė, kuri gali atstoti mėsą. Jie vertinami dėl vertingos sudėties: juose gausu vitamino C, B1, B2 ir K. Pripažįstama, kad dominuojančių mineralinių medžiagų – geležies, kalcio ir kalio derinys labai palankus organizmo stiprinimui, kai kurių ligų prevencijai ir profilaktikai. Ši daržovė teigiamai veikia širdies ir kepenų darbą, inkstų ir skydliaukės veiklą, yra aterosklerozės prevencinė priemonė. Pastebima, kad kalafioruose esančios maistinės medžiagos suaktyvina nervų sistemos veiklą, o kartu paskatina smegenis produktyviau dirbti. Žiedinių kopūstų panaudojimas mityboje labai įvairus: juos galima valgyti tiek žalius, tiek termiškai apdorotus. Kalafiorų paruošimo būdų išties daug: ši daržovė puikiai tinka sriuboms, troškiniams, garnyrams, ją galima virti, kepti, troškinti. Galima užsiauginti patiems arba įsigyti maisto prekių parduotuvėse.
Kardamonas – tai, saldus, aromatingas, maloniai primenantis sakus prieskonis. Kardamono sėklos bręsta ankštyse ištisus metus, bet skirtingu laiku, dėl to gali būti renkamos tik rankiniu būdu po vieną atrenkant nevisai sunokusias, kol šios sunokusios nesprogo ir neišbarstė brangių sėklų. Kardamonas turi kalcio, fosforo, geležies, magnio ir cinko. Gamtinio cinko jame yra daugiau nei kituose prieskoniuose. Yra ir B grupės vitaminų – B1, B21, B3.
Karis – prieskonių mišinys, kurio pagrindas ciberžolės šaknis. Pati ciberžolė turi stiprų malonų savitą aromatą, tačiau visai neišraiškingą, kartais kartoką skonį, dėl to į šiuos prieskonius papildomai dedami kiti komponentai. Kario sudėtis labai skiriasi priklausomai nuo gamintojo bei vietovės. Į mišinį gali būti dedami įvairūs prieskoniai: ciberžolė, druska, kalendra, raudonieji, juodieji ar kvapnieji pipirai, kardamonas, ožragė, česnakas, imbieras, gvazdikėliai, cinamonas, garstyčios, paprika, muskatas. Karis naudojamas ryžių, daržovių, mėsos, gėrimų aromatizavimui ir spalvos pakeitimui. Galima įsigyti daugelyje maisto prekių, sveikų ir ekologiškų produktų bei internetinėse parduotuvėse.
Kerobas – tai milteliai, gaunami iš saldžiavaisio pupmedžio, augančio Viduržiemio Jūros kraštuose. Skoniu jis labai primena kakavą, tik kur kas saldesnis ir neturi jokio kartumo. Kerobe nėra tokių stimuliatorių kaip kofeinas ir teobrominas, kurie sukelia alergijas ir priklausomybę.
Kerobe yra net 8 % baltymų. Jis turi daug kalcio, fosforo, magnio, kalio, geležies, nikelio, vario, bario ir mangano. Kerobas turi vitaminų A, B, B2, B3, D.
Kokosų kremas – kokosų kremas yra tirštas, sudėtyje net 95% kokosų (30% kokosų riebalų). Būtent tirštumu labiausiai ir skiriasi nuo įprasto kokosų pieno. Pagamintas iš Šri Lankoje užaugintų kokosų riešutų, kurie tiesiog išgliaudomi, susmulkinami, presuojami ir filtruojami.
Kuminas – kitaip dar vadinamas kaip turkiškas kmynas, kilęs iš Azijos. Jam reikia daug šilumos, todėl lauke auga tik šiltuose kraštuose. Kuminas naudojamas kepiniuose, padažuose, su daržovėmis ir sūriu. Kuminas pasižymi intensyviu skoniu, todėl vartoti jį reikėtų saikingai.
Kalendros. Kalendros sėklos ir jos lapai – tarsi du skirtingi, vienas į kitą niekuo nepanašūs prieskoniai. Kalendra sėkmingiausiai naudojama deriniuose su kitais prieskoniais, pavyzdžiui, klasikinis indiškas startinis prieskonių derinys kone visiems patiekalams yra kalendra ir kmyninis kuminas. Prieskonis ypatingai naudingas ir malonus kaip priedas tiek maltu, tiek sėklų pavidalu – naudojamas gardinti picai, raugiant kopūstus, ruošiant marinatus, ankštinių daržovių patiekalams gardinti, sūriams, troškiniams, sriuboms bei padažams. Kalendra – turtinga vitaminais C, A, B1, B2, B3, turi kalcio, magnio ir fosforo. Šviežia kalendra turtinga vitaminų B grupe ir foline rūgštimi. Šis prieskonis stabilizuoja protą, susirgus psichinėmis ar nervų sistemos ligomis, gerina atmintį, padeda įveikti baimes, pykčio priepuolius, varo šlapimą ir vandens perteklių iš organizmo, stiprina ir padeda atsigauti po ligų. Galima įsigyti kai kuriose maisto prekių parduotuvėse, sveikų, ekologiškų produktų parduotuvėse ir internetinėse parduotuvėse.
Kanapių sėklos – išskirtinis omega 3 ir omega 6 rūgščių balansas. Kanapių sėklose organizmui naudingų medžiagų sąrašas pakankamai ilgas: A, D, E ir B grupės vitaminai, kalcis, geležis, magnis, manganas, fosforas, kalis, cinkas ir kt. Kanapių sėklos yra puikus augalinės kilmės baltymų šaltinis. Kokybiški kanapių sėklų baltymai puikiai tinka pakeisti mėsos ar pieno baltymus. Galima įsigyti daugelyje maisto prekių, sveikų ir ekologiškų produktų bei internetinėse parduotuvėse.
Kaparėliai – kapario žiedpumpuriai arba jiems nužydėjus iš žiedų viduriukų susiformavę pailgi vaisiai, kurie kartais dar vadinami uogomis. Dažniausiai kaparėliai ir kapariai marinuojami ir sūdomi, rečiau – džiovinami. Smulkūs, taisyklingos formos kaparėliai naudojami šaltiems ir karštiems patiekalams gardinti. Kaparėliai ypač tinka patiekalams su lašiša, tunu, paukštiena, aviena, taip pat makaronams, žalumynų salotoms gardinti. Kaparėlių arba kaparių beriama ant jautienos ir lašišų karpačo. Taip pat kaparėliai tinka ruošiant įvairius padažus (ypač pomidorų). Šie skanūs augalai yra įvairiausių vitaminų, tokių kaip vitamino A, vitamino K, niacino, riboflavin šaltinis. Galima įsigyti daugelyje maisto prekių, sveikų ir ekologiškų produktų bei internetinėse parduotuvėse.
Kepimui skirtas sūris – riebus varškės, pelėsinis ar kitas kietesnis sūris. Rekomenduojama kepti grilyje ir keptuvėje. Galima įsigyti daugelyje maisto prekių parduotuvių.
Kiaušinių pakaitalas – jį galima naudoti visur, kur būtinas kiaušiniams būdingas surišimas ir purinimas. Pagamintas tik iš augalinių ingredientų, todėl tinka veganams ir vegetarams. Be glitimo. Be pridėto pieno, kiaušinių, žemės ir kitų riešutų, sojos, sezamų ir lubinų.
Klevų sirupas. Klevų sula renkama iš tam tikros klevų rūšies, augančios keliuose Kanados ir JAV regionuose. Pakaitinus, išgarinamas vanduo ir taip gaunamas koncentruotas natūralus klevų sirupas. Gaminant šį klevų sirupą, temperatūra daugiausia pakyla iki 85°C. Puikus pagardas blynams, ledams, jogurtui, vafliams, dribsniams bei cukraus pakaitalas šaltiems ir karštiems gėrimams, konditerijoje. Galima įsigyti kai kuriose maisto prekių, sveikų ir ekologiškų produktų bei internetinėse parduotuvėse.
Lęšiai – pupinių šeimos augalas. Lęšiai vertinami dėl sėklose esančių baltymų (kurių yra daugiau, nei mėsoje), angliavandenių, ląstelienos ir mineralinių medžiagų. Juose yra daug nepakeičiamų aminorūgščių: izoleucino ir lizino, gausu folato, vitamino B1 ir mineralų. Lęšiai taip pat yra puikus augalinis geležies šaltinis, todėl jie itin svarbūs vegetarams. Be to, lęšiai daugiausia iš ankštinių augalų turi folio rūgšties. Galima įsigyti daugelyje maisto prekių parduotuvių.
Liucernos daigai – priklauso ankštinių šeimai, yra nekaloringi. Juose gausu skaidulų ir baltymų.
Šiame augale esančios medžiagos saugo organizmą nuo toksinų, palaiko širdies ir kepenų veiklą, gerina virškinimą ir apetitą, didina organizmo atsparumą.
Matcha – į miltelius susmulkinta japoniška žalioji arbata, iš kurios su karštu vandeniu suplakamas energetinis gėrimas. Geriant matchą, 100% gaunami riebaluose tirpstantys vitaminai bei veikliosios medžiagos. Kofeino vienoje matcha porcijoje yra daugiau, nei žalioje arbatoje. Arbatos milteliai naudojami ne tik klasikiniam arbatos gėrimui ruošti, bet ir įvairiems kokteiliams (karštiems ir šaltiems), desertams, kepiniams gaminti. Galima įsigyti kai kuriose maisto prekių, sveikų ir ekologiškų produktų bei internetinėse parduotuvėse.
Miltai be gliuteno – miltai neturintys gliutenino ir gliacino baltymų, turtingi ląsteliena, todėl padeda organizmui neužsiteršti cholesterinu ir atsikratyti riebalų. Šių miltų gaminius lengva virškinti, todėl jie puikiai tiks silpnesnio žarnyno valgytojams ir net sergantiems mažakraujyste. Ir net kai dietos laikotės, šių miltų galima valgyti, nes jie sotūs ir mažai kaloringi. Miltai, neturintys gliuteno : ryžių, avižų, grikių, kukurūzų, avinžirnių, lęšių, žirnių, migdolų, kokosų. Galima įsigyti daugelyje maisto prekių parduotuvių, sveikų ir ekologiškų produktų parduotuvėse ir internetinėse parduotuvėse.
Muskato riešutai – tai iš tiesų ne riešutai, o muskatų vaisių kauliukai. Po ilgo ir sudėtingo apdorojimo proceso iš jų išgaunami branduoliai, kurie ir naudojami maistui gardinti. Gerina virškinimo veiklą, mažina pilvo pūtimą, pasižymi raminamuoju poveikiu, stiprina organus ir audinius, yra gana stiprus afrodiziakas.
Pankolis – saldusis kmynas, salierinių šeimos augalas. Pankolį sudaro baltai žalsva šaknis ir stiebai, maistui naudojamos ir augalo sėklos. Skonis, kaip krapų ir anyžių skonių mišinys, naudojamas garnyrui prie mėsos, žuvies patiekalų ir daržovių troškiniuose. Pankolis turi skaidulų, baltymų, vitaminų C,A, B1, B2, B3 ir mineralinių medžiagų (kalcio, magnio, geležies, kalio, cinko, natrio ir kt.), gerina virškinimą. Galima užsiauginti patiems arba įsigyti maisto prekių parduotuvėse ar prekyvietėse.
Pasukos – liesas pieno produktas, išgaunamas sukant sviestą. Turi daug baltimų, probiotikų, reguliuoja žarnyno veiklą Galima įsigyti daugelyje maisto prekių parduotuvių.
Pistacijos – natūraliai cholesterolio neturintis užkandis, kuriame daug skaidulinių medžiagų ir baltymų. 100 g pistacijų yra net 20 g baltymų. Tai daugiau nei 100 g kiaušinių, kur randama 13 g baltymų. Pistacijose esantis vitaminas B1 gali padėti palaikyti ir gerinti nervų sistemos veiklą. Folio rūgštis labai svarbi planuojančioms nėštumą, esantis fosforas svarbus kaulų ir dantų stiprumui, taip pat gausu vitamin E. Smulkiai pjaustytas pistacijas užberkite ant mėgstamų ledų, sumalkite jas ir įmaišykite į užtepėles ar sūrio patiekalus, gardinkite pistacijomis salotas su lašiša, paukštiena, įberkite šių riešutų į jogurtą ar kefyro kokteilius. Pistacijos puikiai tinka ir pudingo, pyragų gardinimui.
Saldžioji bulvė (Batatas) – daržovė, savyje sukaupusi didelį kiekį maistingų komponentų, A, C,B6, B5 vitaminų, kalio, mangano, geležies, kalcio, magnio, fosforo, cinko, tiamino, vitamino E, B2 bei folio rūgšties. Lyginant su parasta bulve, saldžioji bulvė turi didesnį kiekį maistinių medžiagų ir yra mažesnio kaloringumo, pasižymi antioksidantiniu poveikiu, reguliuoja cukraus kiekį organizme, stiprina imunitetą, gerina regėjimą, saugo nuo širdies ligų, diabeto, turi priešuždegiminį poveikį ir net padeda apsisaugoti nuo kai kurių vėžio formų. Galima užsiauginti patiems arba įsigyti maisto prekių parduotuvėse ar prekyvietėse.
Saldžioji paprika – būna raudonos, geltonos ir oranžinės paprikos, jos pasižymi ypač dideliu vitamino C ir bioflavonoidų kiekiu, paprikoje taip pat gausu karotino, folinės rūgšties, vitaminų PP, B1, B2, B6 ir eterinių aliejų. Be to, paprikoje yra nemažai kalio, geležies, magnio bei fosforo. Saldžiosios paprikos, net ir apdorotos termiškai, išsaugo savo naudingąsias savybes.
Skonio stiprikliai – tai aromatą ir skonį stiprinančios medžiagos. Maisto pramonėje naudojami maisto priedai, kurie sustiprina ir paryškina maisto produkto ar gėrimo skonį ir kvapą. Tokie stiprikliai yra įprasti greitojo maisto komponentai. Jų dažnai dedama į pusfabrikačius, greitai paruošiamas sriubas, mėsos konservus, vakuuminėse pakuotėse parduodamus pjaustytus mėsos gaminius, padažų koncentratus, bulvių traškučius, netgi į prieskonius mišinius. Etiketėje šios kategorijos medžiagos paprastai žymimos raide E ir apima intervalą E 600-699, tačiau yra šiomis sąvybėmis pasižyminčių medžiagų ir kitokiu numeriu. Kai kurios skonio medžiagos žadina alkio jausmą ir sutrikdo natūralų apetito reguliavimą. Be to, žmonės gali tapti priklausomi nuo šių medžiagų skonio. Todėl mitybos specialistai su jomis, pvz., skonį suteikiančiais glutamatais ( E 621, E 622, E 623, E 624, E 625), sieja vaikų ir suaugusiųjų nutukimo plitimą.
Pastarnokas – salierinių šeimos dvimetis augalas, kuris dar iki mūsų eros buvo vartojamas kaip daržovė ir prieskonis. Kol nebuvo Europoje bulvių, buvo svarbi maistinė daržovė. Ypač daug šiose daržovėse yra kalio, angliavandenių, vitamino B1, karotino, vitaminų C ir PP.
Pesto padažas – garsusis Italijos virtuvės padažas gaminamas iš alyvuogių aliejaus, bazilikų, kedro riešutų ir kietojo sūrio.
Portabelo grybas – tai unikalaus skonio rudasis pievagrybis, dar kitaip vadinamas portabella. Šis grybas išsiskiria savo didele, plokščia, į skėtį panašia kepure. Jie turi tankią, mėsingą tekstūrą ir subtilų skonį.
Riešutų kremas – jame itin daug baltymų, kurie yra svarbiausia raumenų „statybinė“ medžiaga. Tai gana riebus produktas – riebalai sudaro apie 40 procentų riešutų kremo sudėties. Tai nesotieji augaliniai riebalai, kurie organizmui yra naudingi. Riešutų kremas yra labai kaloringas, todėl visai nedidelis jo kiekis suteiks soties jausmą ir aprūpins energija.
Savojos kopūstas – šių kopūstų lapai (gofruoti), spalva (įvairi žalia), konsistencija, jie švelnesnio skonio. Iš jų gaminamos puikios šviežios “orinės” salotos. Savojos kopūstai vartojami pyragų įdarams, balandėliams gaminti. Savojos kopūstuose daug baltymų. Jie turi daug vitaminų ir mikroelementų. Gerina virškinimą, padeda normalizuoti kraujospūdį, gerina širdies veiklą, prisideda prie ląstelių ir audinių regeneracijos.
Sezamų pasta – „Tahini“ – arabiškos kilmės žodis, kuris reiškia „malti“ arba „grūsti“. Be puikaus skonio ji dar gali pasigirti unikalia chemine sudėtimi ir atitinkamomis naudingomis savybėmis. Kartoko skonio pasta turi daug baltymų, geležies, vitaminų, ląstelienos, maistinių rūgščių, taip pat mineralinių elementų.
Smidrai – viena geriausių maistine verte subalansuotų daržovių. Turi tokių medžiagų, kaip saponinai, asparaninas A ir kt. Saponinai maiste turi priešuždegiminių ir priešvėžinių savybių, jų vartojimas gerina kraujo spaudimą, reguliuoja cukraus kiekį kraujyje, padeda kontroliuoti kraujo riebalų lygį. Taip pat turi antioksidacinio gliutanonio, kuris yra vienas geriausiai ištirtų antioksidantų ir susideda iš trijų amino rūgščių: glutamo rūgšties, glicino ir cisteino, sujungtų į vieną molekulę. Galima įsigyti kai kuriose maisto prekių parduotuvėse.
Sojų mėsa – gaminys iš soju pupelių. Sojų pupelės labiausiai vertinamos dėl didelio jose esančio baltymų kiekio (apie 40 %), kurie yra artimesni gyvūninės kilmės baltymams. Likusieji procentai priklauso riebalams (20 %) ir angliavandeniams (35 %), iš kurių nemaža dalis – maisto skaidulos. Beje, sojose baltymų yra 1,5–2 kartus daugiau nei kiaulienoje.
Sojos produktai – gali pakeisti ne tik mėsą, bet ir pieno produktus. Sojų pienas yra kur kas liesesnis produktas už karvės pieno grietinėlę ar sūrį. Dar iš sojų gaminamas sviestas, margarinas, miltai, spaudžiamas aliejus, ruošiamas dirbtinis pienas, varškė, sūris, grietinėlė, įvairūs padažai ir jogurtai, šokoladas „be pieno“, ledai. Visi šie produktai tinka netoleruojantiems laktozės. Rekomenduojama rinktis ekologiškus sojos produktus, nes daugelyje produktų soja naudojama modifikuota. Galima įsigyti kai kuriose maisto prekių parduotuvėse, sveikų, ekologiškų produktų parduotuvėse ir internetinėse parduotuvėse.
Spindulinės pupuolės (Mung pupelės) – žaliosios pupelės yra labai maistingos, gerai virškinamos, ir nesukelia pilvo pūtimo. Jose daug baltymų, maistinių skaidulų bei vitamino B1, magnio, kalio, geležies ir vario. Sudaigintos Mung pupelės vitamino A vertė prilygsta citrinai, tiamino vertė prilygsta avokadui, riboflavino yra tiek, kiek džiovintame obuolyje, niacino – kiek banane, askorbo rūgšties – kiek ananase. Daigintų pupelių skonis primena šviežius, žalius žirnelius. Puikiai tinka dėti į įvairias salotas, sriubas, padažus. Galima įsigyti kai kuriose maisto prekių parduotuvėse, sveikų, ekologiškų produktų parduotuvėse ir internetinėse parduotuvėse.
Spirulina (vigrūnė) – melsvieji mikrodumbliai, kurių produktai priskiriami supermaisto kategorijai. Spirulinos milteliai yra puikus baltymų ir antioksidantų šaltinis, juose gausu B grupės vitaminų, vitamino E, beta karoteno ir mineralų, tokių kaip magnis, kalcis, geležis, cinkas, kalis. Galima įsigyti kai kuriose maisto prekių parduotuvėse, sveikų, ekologiškų produktų parduotuvėse ir internetinėse parduotuvėse.
Sorgas – grūdai aukštos maistinės vertės – juose gausu visų B grupės vitaminų, kalcio, geležies, magnio, cinko, fosforo. Sorgo grūdai neturi glitimo, neturi jokio specifinio skonio, todėl jų miltai puikiai tinkami įvairiems kepiniams, desertams, o grūdai košei virti. Galima įsigyti kai kuriose ekologiškų produktų parduotuvėse ir internetinėse parduotuvėse.
Tzadziki pagardas – tai aštraus jogurto pagrindo padažas, su agurkais, česnakais ir šviežiomis žolelėmis.
Vanilės ekstraktas – gautas sumalus vanilės ankštis ir brandinant jas alkoholyje (63% etanolis). Vėliau mišinys ekstrahuotas natūraliu anglies dioksidu.
Žalumynai – žali ir džiovinti prieskoniniai augalai (krapai, svogūnų, česnalų laiškai, petražolių, salierų lapai, lapinės garstyčios, bazilikai, raudonėlis ir kiti žali prieskoniai). Patiekalų gardinimui, praturtinimui vitaminais, mineralais ir ląsteliena galima naudoti ir laukinius žalumynus. Galima užsiauginti patiems arba įsigyti maisto prekių parduotuvėse ar prekyvietėse.