Svarbu! Rinkdamiesi vandenį, paskaitykime jo sudėtį

Vandens „nekaltybė“ – kuo ji svarbi mums

Žmonių gyvenime žodis „nekaltybė“ dažniausiai vartojamas nusakyti nesuterštą, nenusidėjusį kūną. Panašiai ir su vandeniu, nors jis pats nusidėti ir negali. Tačiau jis gali būti ypač „nekaltas“ – natūraliai tyras, toks sukurtas gamtos, o ne cheminiu apdorojimu.

Toks vanduo ypač vertinamas žinovų (vandens someljė) ir sveikatos profesionalų. Dažnai jis kainuoja brangiau nei įprastas geriamas vanduo, kurio galime rasti parduotuvių lentynose. Neretai pilstomas į skaidrius stiklo butelius, patiekiamas aukščiausios kategorijos restoranuose ir viešbučiuose. O kodėl jis taip vertinamas?
Toks vanduo, kaip ir beveik visas geriamas vanduo, patiekiamas ant mūsų stalo, neturi kvapo, o skonį dažniausiai atskirs tik įgudęs vartotojas. Tačiau ypač „nekaltas“ vanduo neturi ir dar kai ko - nitratų ir nitritų – toksinių junginių, kuriais užterštas vanduo neturi specifinio skonio, kvapo ir spalvos. Jie nepašalinami nei virinimu, nei buitiniais vandens filtrais.
Suaugusieji gali nepastebėti ryškaus šių toksinių junginių poveikio, juolab, kad ir mažiau „nekaltas“ vanduo, kurį galima rasti parduotuvėse, turi praeiti įvairius higienos testus. Tačiau didesni nitratų ir nitritų kiekiai ypač pavojingi nėščioms moterims ir kūdikiams iki 6 mėn. amžiaus, nes jų organizme nepakanka nitratus skaidančio fermento ir išsivysto methemoglobinemija („pamėlusių kūdikių“ sindromas).

Vandens tinkamumas kūdikiams reiškia, kad jis atitinka visus bendros mineralizacijos kiekio ir natūralaus mineralinio vandens grynumo reikalavimus. Pagal juos kūdikių vanduo negali būti valomas chemiškai arba filtruojant. Tokį vandenį galima naudoti ruošiant kūdikių maistą. Pavyzdžiui, ruošiant mišinukus kūdikiams, tokio vandens nereikia virinti, o tiesiog sumaišyti su pieno mišiniu.
Vis dėlto, vandens grynumas arba „nekaltybė“ nėra vienintelis aspektas, kuris „pakelia“ geriamą vandenį į aukščiausią kategoriją. Vienas svarbiausių dalykų yra vandens šarmingumas – rūgščių ir šarmų rodiklis, žymimas pH.

Juo didesnis pH rodiklis, tuo gaudamas tokio vandens organizmas greičiau neutralizuoja rūgštingumą, skatinantį organizmo senėjimą. Kai kurie medikai rekomenduoja šarminį vandenį gerti kovojant su onkologinėmis ligomis.

Didesnį vandens šarmingumą iš esmės galima pakeisti jonizacija, tačiau tai nebus natūralus procesas. O ir natūraliais būdais pasiekti to, kad vanduo būtų ir „nekaltas“, ir šarminis, yra nepaprastai sunku.

Dėl to pasaulyje ir ypač vertinamas vanduo, kuris yra natūraliai grynas ir šarminis. Toks natūralus mineralinis vanduo yra labai retas. Tačiau tokio galima rasti ir Baltijos šalyse. Pavyzdžiui, „Akvilė“ – natūralus šarminis mineralinis vanduo, išgaunamas iš giluminio šaltinio Lietuvoje, kurio „nekaltybės“ rodiklis yra 0,0, o pH – 8.

Bet kokiu atveju, reikėtų prisiminti, kad vanduo sudaro apie 60 procentų mūsų organizmo ir dalyvauja svarbiausiuose gyvybingumo palaikymo procesuose. Ir juo labiau mes patys padėsime savo organizmui, tuo geriau gyvensime. Praktinis patarimas – rinkdamiesi vandenį, paskaitykime jo sudėtį ant etiketės!