Vietoje vaistų - stiklinė vandens

Pakalbėkime apie dar vieną būtiną sveiką įprotį, kuris mums svarbus kaip oras ir be kurio neįmanoma gera savijauta bei puiki sveikata. Šį kartą dėmesio centre vanduo. Stiklinėje, buteliuke, ryte, dieną, vakare, prieš sporto ir po jo - jis visada privalo būti po ranka!
Kodėl jis toks svarbus? Kiek, kada ir kokį gerti? Kokį renkuosi aš, mano šeima ir į ką reikėtų atkreipti dėmesį renkantis vandenį?

ORGANIZMAS ŠAUKIA: SOS

Vanduo gyvybiškai būtinas beveik kiekvienai organizmo funkcijai. Reikiamas vandens kiekis padeda širdžiai pumpuoti kraują, o kraujui – transportuoti deguonį ir kitas maistines medžiagas į ląsteles. Net nedidelis vandens trūkumas organizme atsiliepia savijautai – lėčiau teka kraujas, ląstelės blogiau aprūpinamos deguonimi. Dėl to prastėja bendra fizinė būsena: nebeišlaikome dėmesio, sulėtėja reakcija, suprastėja atmintis, tampame irzlios, kamuoja galvos skausmai. Dehidratacija ne tik verčia mus jaustis nuolat pavargusiomis, bet ir sukelia rimtas fiziologines reakcijas: šlapinimosi trakto infekcijas, vidurių užkietėjimą, migreną ir kt.

BŪTINA PAPILDYTI ATSARGAS

Žmogaus organizmas neturi vandens atsargų, kuriomis galėtų pasinaudoti netekęs daug skysčių, todėl kiekvieną dieną privalome išgerti prarastą vandens kiekį. Su geriamuoju vandeniu mes gauname ir apie pusę reikiamos mineralinių medžiagų paros normos.

Tačiau gerti vandenį reikia pradėti anksčiau nei pajuntame troškulį, nes troškulio jausmas reiškia, kad organizmui jau trūksta maždaug litro vandens. Stresuojant organizmui reikia didesnio vandens papildymo, nes patiriamas stresas didina dehidrataciją.

Negana to, reikia įvertinti ir amžių. Metams bėgant, žmogaus organizmas sausėja – vandens reikia gerti daugiau.

KIEK REIKIA IŠGERTI?

Pagal sveikos ir tvarios mitybos rekomendacijas vandens patariama išgerti maždaug 6–8 stiklines, arba 1,5–2 l, per parą.

Kiekis kiekvienam gali būti individualus bei priklausyti nuo įvairių veiksnių: amžiaus, kūno svorio, fizinio aktyvumo, ligų. Į vandens normą neįskaičiuojama kava, žalioji, juodoji ar raudonoji arbata, sultys, saldinti gėrimai.

Individualų reikalingą vandens kiekį labai paprastai paskaičiuosite – kiekvienam ūgio centimetrui reikia 10 ml vandens. Tad, jei ūgis 1,75 m, per dieną reikia išgerti apie 1,75 l vandens. Ir nebijokite, kad vandens bus per daug, nes sveiko žmogaus organizmas vandens perteklių sėkmingai pašalina.

ŠARMINIS VANDUO - ANTIOKSIDANTAS

 Jei organizmas išsekęs, trūksta naudingųjų medžiagų, nusilpusi imuninė sistema, vanduo gali padėti. Kaip?

Beveik visas žmogaus organizmas (kraujas, smegenų skystis, limfa ir kt.) yra šarminė terpė, todėl jam tinka šarminis vanduo. Jo reikia ir dėl nuolatinių organizmo rūgštėjimo procesų. Moksliniais tyrimais įrodyta, kad šarminis vanduo yra natūralus antioksidantas, kaip ir vitaminai C, E. Užsienyje atliktais tyrimais nustatyta, kad šarminis vanduo teigiamai veikia imuninę sistemą, padeda gydyti alergines ligas, naudingas sergant degeneracinėmis reumatoidinėmis sąnarių li­ gomis, podagra, stuburo osteochondroze. Šarminis vanduo turi ir antivėžinį poveikį, geriant jį sveikosios ląstelės saugomos nuo pa­ žeidimų, natūraliai stiprinama organizmo imuninė sistema.

TOKSINŲ ŠALINIMAS

Vartojant per daug saldžių gėrimų, galime pakenkti savo inkstams. O jie padeda pašalinti toksinus ir nereikalingas medžiagas iš mūsų organizmo. Kai apsunkiname šią inkstų funkciją vartodami daug cukraus, mūsų organizme kaupiasi nereikalingos medžiagos, kurios gali sukelti rimtų sveikatos problemų.
Vanduo, ypač natūralus mineralinis, padeda inkstams funkcionuoti tinkamai. Geriant pakankamai vandens inkstai gali dirbti visu pajėgumu, šalindami toksinus iš kraujo ir padėdami mūsų organizmui būti švariam.

Nors kai kurios sultys gali taip pat padėti atsikratyti toksinų, vanduo „išplauna“ toksinus, kurie iki tol ilgai kaupėsi mūsų organizme.

Tam ypač tinka natūralus mineralinis vanduo, kuris yra ypač grynas, t. y., pats neturi toksiškų junginių, tokių kaip nitratai ir nitritai. Iš lietuviškų vandens rūšių 0 nitratų ir nitritų rodiklį turi natūralus mineralinis vanduo „Akvilė“.

METABOLIZMAS (MEDŽIAGŲ APYKAITA)

Kalbant paprastai, metabolizmas apibrėžia santykį, kuriuo mūsų kūnas sugeba maistą paversti energija.

Geriant daug cukraus (taip pat ir kofeino) bei gazuotų gėrimų, kyla dehidracijos pavojus. Tai padidina riziką sutrikdyti medžiagų pusiausvyrą, kuri lemia svorio augimą, cukraus poreikį, apsnūdimą, sąnarių ir raumenų skausmus ir t.t.

 

Pakeitę cukraus turinčius gėrimus vandeniu, žmonės pagerina savo organizmo medžiagų apykaitą, padeda jam reguliuoti cukraus kiekį kraujyje, išvengti nuovargio, mieguistumo ir potraukio cukrui.

ODA

Kaip mūsų organizmas nepašalina toksinų, sutrinka medžiagų apykaita bei mineralų pusiausvyra, kenčia ir mūsų oda – pirmiausia, ląstelių lygiu. 

Suyra kolagenų ryšiai, oda greičiau sensta, džiūva, raukšlėjasi ir panašiai. Kai mūsų organizmas gauna pakankamai vandens ir mineralų, reikalingų gyvybinėms cheminėms reakcijoms, toksinai pašalinami greičiau, skatinama kraujo, raumenų ir odos ląstelių regeneracija. Efektą galima pamatyti labai greitai. Naudojant natūraliai šarminį vandenį visos „Statybinės“ medžiagos išnešiojamos daug efektyviau.

VIRŠKINIMAS

Daug cukraus turintys gėrimai sutrikdo ir mūsų organizmo šarminę pusiausvyrą (pH).

Dėl to atsiranda riaugėjimas, rėmuo, viduriavimas, dujų kaupimasis ir skrandžio skausmai. Vanduo, ypač natūralus šarminis (kurio pH rodiklis yra apie 8) mineralinis, padeda organizmui atkurti šarminę pusiausvyrą. Tai pagerina ne tik virškinimą, tačiau ir burnos kvapą, kurį gali sugadinti rūgštinė terpė, leidžianti daugintis bakterijoms, be kita ko, pažeidžiančioms ir dantų emalį.

ENERGIJA IR GERA NUOTAIKA

Viena svarbiausių mieguistumo ir nuolatinio nuovargio priežasčių yra daug cukraus, kofeino turintys ir gazuoti gėrimai.
Vėl kalbama apie dehidraciją. Staigus cukraus padidėjimas kraujyje sutrikdo hormonų pusiausvyrą, lemia nuovargį, dirglumą, nuotaikų kaitą, potraukį cukrui ir t.t. Savo ruožtu natūralus mineralinis vanduo suteikia mūsų organizmui visas reikiamas medžiagas gyvybingumui, išvengiant disbalanso. Taip lengviau išlaikyti energiją visos dienos metu.
 
Paprastas dalykas – kai trūksta vandens, mūsų organizmas „skolinasi“ jį iš kraujo. Kai organizme cirkuliuojančiame kraujyje trūksta deguonies, atsiranda nuovargis ir mieguistumas.

LIGŲ PREVENCIJA

Mokslo įrodyta, kad kai iš savo dietos pašaliname daug cukraus turinčių gėrimų ir maisto produktų, gyvename sveikiau. Jei saldžius gėrimus pakeisime vandeniu, nuo to mūsų organizmas tik laimės. Kodėl?

Priežastys nurodytos aukščiau. Visi tie efektai duoda ir vieną didelį bendrą – kai mūsų organizmas funkcionuoja netrukdomas, jis gali atsilaikyti prieš daugybę ligų. Gera kraujo apytaka, virškinimas, gebėjimas įsisavinti esmines medžiagas, išvengiant nuovargio, galvos skausmo, mieguistumo, ir išlaikyti puikią savijautą bei energiją padės mūsų kūnui ištverti ir kitokius iššūkius.
 
Organizme dažnai kyla problemų, kai sutrinka šarmų ir rūgščių pusiausvyra, „užrūgštintas“ organizmas yra mažiau atsparus ligoms. Todėl daugelis gydytojų pataria gerti natūralų šarminį vandenį. Jonizuotas vanduo savo savybėmis natūraliam neprilygsta.

KOKĮ VANDENĮ RINKTIS?

Iš didelės pasiūlos, atsirinkau Lietuvišką vandenį, kuris išgaunamas iš valstybės saugomų nepaliestoje gamtoje esančių požeminių gręžinių. Tai Birštono mineraliniai vandenys: Akvilė, Birutė ir Vytautas. 
 
Šie vandenys atitinka visus kokybės punktus, apie kuriuos rašau viršuje, todėl ramia sąžine juos geriu pati ir duodu savo šeimai, bei dovanoju draugams, kuomet einu į svečius. 

Geriu kasdien ir naudoju maisto gamyboje. Taip pat būtent šį vandenį (negazuotą) duodu savo dukrai Austėjai. Jo unikalumas pripažintas visame pasaulyje, nes yra natūraliai šarminis (pH 8) ir 0 nitritų ir nitratų. Plačiau >>

Renkuosi tais momentais, kuomet norisi paįvairinti vandens skonį ir atsigerti kažko švelnaus. Tai gamtos subalansuotos sudėties natūralus mineralinis vanduo bei elektrolitų šaltinis.  Skanu ir naudinga gerti su patiekalais – padeda virškinimui. Plačiau >>

Šį gėrimą geriu keletą kartų į savaitę, nes jis labai sodraus skonio su daug burbuliukų todėl kasdien man jis netinka. Renkuosi kuomet noriu organizmą papildyti mineralinėmis medžiagomis (daugiausia mineralinių medžiagų Baltijos šalyse turintis, pirmasis ir seniausias lietuviškas mineralinis vanduo, gaminamas nuo 1924 m.). Plačiau >>

Taip pat svarbu žinoti:

Kūdikių ir vaikų imuninė sistema yra gerokai silpnesnė nei suaugusiųjų, tad renkantis geriamąjį vandenį jiems didesnis dėmesys turi būti skiriamas vandens kokybei. PLAČIAU >>
Vienas svarbiausių dalykų yra vandens šarmingumas – rūgščių ir šarmų rodiklis, žymimas pH. PLAČIAU >>